' W ' is the symbol for 'Watt' ... the unit of power equal to 1 joule/second.
That's all the physics we need to know to answer this question.
The rest is just arithmetic.
(60 joules/sec) · (30 days) · (8 hours/day) · (3600 sec/hour)
= (60 · 30 · 8 · 3600) (joule · day · hour · sec) / (sec · day · hour)
= 51,840,000 joules
__________________________________
Wait a minute ! Hold up ! Hee haw ! Whoa !
Excuse me. That will never do.
I see they want the answer in units of kilowatt-hours (kWh).
In that case, it's
(60 watts) · (30 days) · (8 hours/day) · (1 kW/1,000 watts)
= (60 · 30 · 8 · 1 / 1,000) (watt · day · hour · kW / day · watt)
= 14.4 kW·hour
Rounded to the nearest whole number:
14 kWh
Answer:
-6.6 km/h
Explanation:
In 7hr plane travelled 2020km;
For the first 4hr the average speed was 310km/h;
d=st, s=d/t;
Distance covered in first 4h is d = 310km/h×4h = 1240km;
See the image attached for further solution
Answer:
The energy required is same for both cases since specific heat capacity (Cp) does not vary with pressure.
Explanation:
Given;
initial temperature, t₁ = 50 °C
final temperature, t₂ = 80 °C
Change in temperature, ΔT =80 °C - 50 °C = 30 °C
Pressure for case 1 = 1 atm
Pressure for case 2 = 3 atm
Energy required in both cases is given;

where;
Cp is specific heat capacity, which varies only with temperature and not with pressure.
Therefore, the energy required is same for both cases since specific heat capacity (Cp) does not vary with pressure.
This question is loaded with misleading, marginally meaningful phrases.
A 12V battery produces more current than a 1.5V battery produces,
through the same device, because the potential difference between
the terminals of the 12V battery is 8 times the potential difference
between the terminals of the 1.5V battery.
Of the choices offered, choice 'C' is the closest. But it should say
"electrical potential", NOT "potential energy".
Answer:
The correct answer is A The distance is greater in the first hour because her speed is faster.
Explanation:
During the first hour, Anna is driving at a speed of 50 km/h. During the second hour, she is only driving at a speed of 30 km/h. The faster she goes, the farther she will go.
Hope this helps,
♥<em>A.W.E.</em><u><em>S.W.A.N.</em></u>♥