Answer:
3.258 m/s
Explanation:
k = Spring constant = 263 N/m (Assumed, as it is not given)
x = Displacement of spring = 0.7 m (Assumed, as it is not given)
= Coefficient of friction = 0.4
Energy stored in spring is given by

As the energy in the system is conserved we have

The speed of the 8 kg block just before collision is 3.258 m/s
Motion map has the points spaced farther apart (because the car would go a
further distance in each second), and the velocity vectors (arrows) are longer, because the car is
moving faster. So 'with longer vectors' is the correct answer
Answer:
The value of developed electric force is 
Solution:
As per the question:
Mass of the droplet = 1.8 mg = 
Charge on droplet, Q = 
Distance between the 2 droplets, D = 0.40 cm = 0.004 m
Now, the Electrostatic force given by Coulomb:




The magnitude of force is too low to be noticed.
To solve this problem we will apply the kinematic equations of linear movement. For this purpose we will begin to define the final speed of the body before hitting the street. The first equation will begin using the difference in velocities as a function of acceleration (gravity) and position. And the second will use the concept of acceleration, time and speed, to find the time variable.
PART A) Equation of motion is


Replacing,


The speed of rock before hitting the ground is 32.74m/s
PART B) Equation of motion




Therefore the time taken by the rock is 5.58s
Answer:
<em>a person who sees laser light passing through a bucket full of water.</em>
Explanation:
According to relativity, the speed of light is the same irrespective of the relative speed between the source, and the observer. The only exception is when light travel from a less dense medium to a denser medium as in air into the bucket full of water. So the speed of light is slowest relative to the observer in the laser that passes through the bucket of water.