Below are the choices that can be found elsewhere:
a. 268 kJ
<span>b. 271 kJ </span>
<span>c. 9 kJ </span>
<span>d. 6 kJ
</span>
So the key thing to realize here is what the information given to you actually means. Sublimation is going from a sold to a gas. Vaporization is going from a liquid to a gas. Hence you can create two equations from the information that you have:
<span>Ga (s) --> Ga (g) delta H = 277 kJ/mol </span>
<span>Ga (l) --> Ga (g) delta H = 271 kJ/mol </span>
<span>From these two equations, you can then infer how to get the melting equation be simply finding the difference between the sublimation (two steps) and vaporization (one step). </span>
<span>Ga (s) --> Ga (l) delta H = 6 kJ/mol </span>
<span>At this point, all you need to do is a bit of stoichiometry. You start with 1.50 mol and multiply by the amount of energy per mole (6 kJ/mol). </span>
<span>*ANSWER* </span>
<span>9 kJ/mol (C)</span>
PART A)
horizontal distance that will be moved = 14 m
Height of the fence = 5.0 m
height from which it is thrown = 1.60 m
angle of projection = 54 degree
So here we can say that stone will travel vertically up by distance

now we will have displacement in horizontal direction

now we know that


now we will have


also for y direction


now from the two equations we will have




now from above equations


So the minimum speed will be 13.2 m/s
Part B)
Total time of the motion after which it will land on the ground will be "t"
so its vertical displacement will be

now we will have




Now the time after which it will reach the fence will be t1 = 1.8 s
so total time after which it will fall on other side of fence


now the displacement on the other side is given as



To solve this problem it is necessary to apply the fluid mechanics equations related to continuity, for which the proportion of the input flow is equal to the output flow, in other words:

We know that the flow rate is equivalent to the velocity of the fluid in its area, that is,

Where
V = Velocity
A = Cross-sectional Area
Our values are given as



Since there is continuity we have now that,






Therefore the speed of the water's house supply line is 0.347m/s
A sound wave. Because in a vacuum there is no medium in a vacuum. And the only wave that requires a medium to travel through is a sound wave.
Answer:
Explanation:
A) When a dipole is placed in an electric field , it experiences a torque equal to the following
torque = p x E = p E sinθ , where θ is angle between direction of p and E .
It will be zero if θ = 0
or if both p and E are oriented in the same direction.
It is the stable orientation of dipole.
If θ = 180° ,
Torque = 0
In this case both p and E are oriented in opposite direction .
It is the unstable orientation of the dipole because if we deflect the dipole by even small angle , it goes back to most stable orientation due to torque acting on it by electric field.