Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions here.
<span>KE = 1/2mv^2 = (1/2)(2000)(2^2) = 4000 J This must equal the net work acting on the car. W=Fd The net force is 1140-950= 190N. so, d=W/F = 4000/190 = 21.05 m</span>
I found some missing information about this problem online. We are given the force:

Power is defined as the rate of doing work.
This is the formula:

Where P is power, W is work.
Work is defined as:

F is the force and r is the displacement.
If we assume that force is not changing (it's constant) with time we get:

Keep in mind that both force and velocity are vectors, so we have to multiply each component separately.
Finally, we get:
To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.
Answer:
Jari
Explanation:
The question requires to know who is traveling faster. This is done by comparing the gradients. The steeper the slope (high gradient), the faster the speed and vice versa.
From Jari's line, the starting point is (0, 0) and another point is (6, 7)
The gradient being change in y to change in x
Change in y=7-0=7
Change in x=6-0=6
Slope is 7/6
For Jade, first point is (0, 10) then another point is (6, 16)
Change in y=16-10=6
Change in x=6-0=6
Slope is 6/6=1
Clearly, 7/6 is greater than 6/6 or 1 hence Jari is faster than Jade
Answer:
Decreased by a factor of 4.5
Explanation:
"We have Newton formula for attraction force between 2 objects with mass and a distance between them:

where
is the gravitational constant on Earth.
are the masses of the object and Earth itself. and R distance between, or the Earth radius.
So when R is tripled and mass is doubled, we have the following ratio of the new gravity over the old ones:




Since
and 

So gravity would have been decreased by a factor of 4.5