Answer:
The following equation can be used.
(32°F − 32) × 5/9=C
Answer:
please read the answer below
Explanation:
The angular momentum is given by

By taking into account the angles between the vectors r and v in each case we obtain:
a)
v=(2,0)
r=(0,1)
angle = 90°

b)
r=(0,-1)
angle = 90°

c)
r=(1,0)
angle = 0°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
d)
r=(-1,0)
angle = 180°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
e)
r=(1,1)
angle = 45°

f)
r=(-1,1)
angle = 45°
the same as e):
L = 5kgm/s
g)
r=(-1,-1)
angle = 135°

h)
r=(1,-1)
angle = 135°
the same as g):
L = 5kgm/s
hope this helps!!
Answer:
(1) An object that’s negatively charged has more electrons than protons.
(2) An object that’s positively charged has fewer electrons than protons.
(3) An object that’s not charged has the same number of electrons than protons.
Explanation :
Objects have three subatomic particles that are Electrons, protons, and neutrons.
Protons and neutrons are found in the nucleus and electrons rotate or move outside the nucleus. Naturally, protons are positively charged, neutrons have no charge, and electrons are negatively charged.
Therefore, an object that is negatively charged has more electrons than protons. An object that is not charged has the same number of electrons than protons. An object that is positively charged has fewer electrons than protons.
Answer:i=300 mA
Explanation:
Given
inductance(L)=40 mH
Resistor(R)=
Voltage(V)=15 V
Time constant(
)=

current 

Current as a function of time is given by

i= 299.95 mA
Answer:
-6.6 km/h
Explanation:
In 7hr plane travelled 2020km;
For the first 4hr the average speed was 310km/h;
d=st, s=d/t;
Distance covered in first 4h is d = 310km/h×4h = 1240km;
See the image attached for further solution