The acceleration is given as:
a = g sin(30°) where g is the gravitational acceleration
For g = 10 m/s^2, we get
a = 10 sin(30°) = 10 * 1/2 = 5 m/s^2
Answer:
Magnitude of impulse, |J| = 4 kg-m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of cart 1, 
Mass of cart 2,
Initial speed of cart 1,
Initial speed of cart 2,
(stationary)
The carts stick together. It is the case of inelastic collision. Let V is the combined speed of both carts. The momentum remains conserved.

V = 1 m/s
The magnitude of the impulse exerted by one cart on the other is given by:


J = -4 kg-m/s
or
|J| = 4 kg-m/s
So, the magnitude of the impulse exerted by one cart on the other 4 kg-m/s. Hence, this is required solution.
There will be four unpaired electrons
The metal complex is [FeX₆]³⁻
X being the halogen ligand
X = F, CL, Br, and I
The oxidation of metal state is +3
The ground state configuration is
₂₆Fe =Is² 2s²2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁶ 4s²
Metal, Fe(III) ion electron configures
₂₆Fe³⁺ = Is2 2s² 2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁵
When using the right-hand rule to determine the direction of the magnetic force on a charge, which part of the hand points in the direction that the charge is moving? The answer is <span>thumb.
</span>One way to remember this is that there is one velocity, represented accordingly by the thumb. There are many field lines, represented accordingly by the fingers. The force is in the direction you would push with your palm. The force on a negative charge is in exactly the opposite direction to that on a positive charge. Because the force is always perpendicular to the velocity vector, a pure magnetic field will not accelerate a charged particle in a single direction, however will produce circular or helical motion (a concept explored in more detail in future sections). It is important to note that magnetic field will not exert a force on a static electric charge. These two observations are in keeping with the rule that <span>magnetic fields do no </span>work<span>.</span>