Answer:


Explanation:
As the disc is unrolling from the thread then at any moment of the time
We have force equation as

also by torque equation we can say



Now we have



Also from above equation the tension force in the string is


Answer:
1.10261 times g
416.17506 mph
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Dividing by g

The acceleration is 1.10261 times g

In mph

The speed of the dragster is 416.17506 mph
Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
Answer:
Approximately
.
Explanation:
The formula for the kinetic energy
of an object is:
,
where
is the mass of that object, and
is the speed of that object.
Important: Joule (
) is the standard unit for energy. The formula for
requires two inputs: mass and speed. The standard unit of mass is
while the standard unit for speed is
. If both inputs are in standard units, then the output (kinetic energy) will also be in the standard unit (that is: joules,
Convert the unit of the arrow's mass to standard unit:
.
Initial
of this arrow:
.
That's the same as the energy output of this bow. Hence, the efficiency of energy transfer will be:
.
Answer:
V0=27.4 m/s; t=0.8 s
Explanation:
Final position y=37.0 m, time = 2.3 s; Initial position is set to be zero. We calculate the initial speed with the kinematics equation:
We solve for initial speed

Now, using the same expression we estimated time to first reach 18.5 m :
Second order equation with solutions
t1=0.8 s and t2=4.8 s
The first time corresponds to the first reach.