Answer:

Explanation:
Given the absence of non-conservative force, the motion of the coin is modelled after the Principle of Energy Conservation solely.



The moment of inertia of the coin is:

After some algebraic handling, an expression for the maximum vertical height is derived:




Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Momentum question. This is an inelastic collision, so
m1v1+m2v2=Vf(m1+m2)
Vf=(m1v1+m2v2)/(m1+m2)=[(120kg)(0m/s)+(60kg)(2m/s)] / (120kg+60kg)
Vf=120kg m/s / 180kg
Vf=0.67m/s
0.67m/s
Answer:
from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
Explanation:
This can be explained on the basis of conservation of angular momentum.
This means the initial and the final angular velocity is conserved. Consider initial position (1)in the pike and final position in the be truck position. So there inertia's will also be different.
⇒

also,


since, 

therefore,

So, from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
NOTE: The given question is incomplete.
<u>The complete question is given below.</u>
The human eye contains a molecule called 11-cis-retinal that changes conformation when struck with light of sufficient energy. The change in conformation triggers a series of events that results in an electrical signal being sent to the brain. The minimum energy required to change the conformation of 11-cis-retinal within the eye is about 164 kJ/mole. Calculate the longest wavelength visible to the human eye.
Solution:
Energy (E) = 164 kJ/mole
E = 164 kJ/mole = 164 kJ /6.023 x 10²³
= 2.72 x 10⁻²² kJ = 2.72 x 10⁻¹⁹J
Planck's constant = 6.6 x 10⁻³⁴ J s,
Speed of light = 3.00 x 10⁸ m/s
Let the required wavelength be λ.
Formula Used: E = hc / λ
or, λ = hc / E
or, λ = (6.6 x 10⁻³⁴ J s)× (3.00 x 10⁸ m/s) / (2.72 x 10⁻¹⁹J)
or, λ = 7.28 x 10⁻⁷ m
or, λ = (7.28 x 10⁻⁷ m) ×( 1.0 x 10⁹ nm / 1.0 m)
or, λ = (7.28 x 10² nm)
or, λ = 728 nm
Hence, the required wavelength will be 728 nm.