Answer:
T=183.21K
Explanation:
We have to take into account that the system is a ideal gas. Hence, we have the expression

where P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles, T is the temperature and R is the ideal gas constant.
Thus, it is necessary to calculate n and V
V is the volume of a sphere

V=8.86*10^{50}L
and for n

Hence, we have (1 Pa = 9.85*10^{-9}atm)

hope this helps!!
For this, we need the formula:
V = k q / r
where k is the Coulombs law constant = 9 x 10^9 N
q is the charge of the hydrogen nucleus (proton) = <span>1.6 x 10^-19 C</span>
r is the distance
Simply plug in the values and solve for V
Answer:

Explanation:
The electric field produced by a single point charge is given by:

where
k is the Coulomb's constant
q is the charge
r is the distance from the charge
In this problem, we have
E = 1.0 N/C (magnitude of the electric field)
r = 1.0 m (distance from the charge)
Solving the equation for q, we find the charge:

Answer:
v = 38.73 m/s
Explanation:
Given
Extension of the bow, x = 50 cm = 0.5 m
Force of the arrow, F = 150 N
Mass of the arrow, m = 50 g = 0.05 kg
speed of arrow, v = ? m/s
We start by finding the spring constant
Remember, F = kx, so
k = F/x
k = 150 / 0.5
k = 300 N/m
the potential energy if the bow when pulled back is
E = 1/2kx²
E = 1/2 * 300 * 0.5²
E = 0.5 * 300 * 0.25
E = 37.5 J
The speed of the arrow will now be found by using the law of conservation of energy
1/2kx² = 1/2mv²
kx² = mv²
v² = kx²/m, on substituting, we have
v² = (300 * 0.5²) / 0.05
v² = 75 / 0.05
v² = 1500
v = √1500
v = 38.73 m/s