Yes this is not gonna work
The velocity of projectile has 2 components, horizontal component vcosθ and vertical component vsinθ, where v is the velocity of projection and θ is the angle between +ve X-axis and projectile motion.
In case 1, θ = 90⁰
So horizontal component is vcos90 = 0
Vertical component at maximum height = 0
So velocity at maximum height = 0 m/s
In case 2, θ = 45⁰
So horizontal component is 141cos45 = 100m/s
Vertical component at maximum height = 0
So velocity at maximum height = 100 m/s
As per the question the distance travelled by a car is 28.4 inch.
we are asked to determine the conversion factor in centimeter which when multiplied with 28.4 inch will give a unit.
we know that one inch =2.54 centimeter.
Hence 28.4 inch = 2.54 ×28.4 cm
=72.136 cm.
Now we have to determine the conversion factor .The multiplication factor is calculated as 
[p is the multiplication factor.]
Hence the multiplication factor is 72.137 cm which will give unit conversion when multiplied with 28.4 inch.
R 1,2 = 27.5 + 33.0 = 60.5 Ohms
1/ R 1,2,3 = 1/ 60.5 + 1 / 22 = 82.5 / 1331
R 1, 2, 3 = 1331 / 82.5 = 16.13 Ohms
I = U / R
I = 9 V / 16.13 Ohms = 0.557 A ≈ 0.56 A
Answer: C ) 0.56 Amps
Answer:
18.6 m/s
Explanation:
= Initial height of the balloon = 11 m
= initial speed of the ball
= initial vertical speed of the ball = 7 m/s
= initial horizontal speed of the ball = 9 m/s
initial speed of the ball is given as

= final speed of the ball as it strikes the ground
= mass of the ball
Using conservation of energy
Final kinetic energy before striking the ground = Initial potential energy + Initial kinetic energy
