Answer:
v_f = 17.4 m / s
Explanation:
For this exercise we can use conservation of energy
starting point. On the hill when running out of gas
Em₀ = K + U = ½ m v₀² + m g y₁
final point. Arriving at the gas station
Em_f = K + U = ½ m v_f ² + m g y₂
energy is conserved
Em₀ = Em_f
½ m v₀ ² + m g y₁ = ½ m v_f ² + m g y₂
v_f ² = v₀² + 2g (y₁ -y₂)
we calculate
v_f ² = 20² + 2 9.8 (10 -15)
v_f = √302
v_f = 17.4 m / s
Answer:
Jari
Explanation:
The question requires to know who is traveling faster. This is done by comparing the gradients. The steeper the slope (high gradient), the faster the speed and vice versa.
From Jari's line, the starting point is (0, 0) and another point is (6, 7)
The gradient being change in y to change in x
Change in y=7-0=7
Change in x=6-0=6
Slope is 7/6
For Jade, first point is (0, 10) then another point is (6, 16)
Change in y=16-10=6
Change in x=6-0=6
Slope is 6/6=1
Clearly, 7/6 is greater than 6/6 or 1 hence Jari is faster than Jade
Answer: the speed at which it falls toward the Earth.
Explanation:
A bullet travelling across Earth's surface with some horizontal velocity is classical example of projectile motion.
Projectile motion is an idealization of the motion under the action of gravity neglecting the influence of the air (no drag force nor friction).
This kind of motion is the result of two independent motions: vertical motion and horizontal motion.
The observed net velocity is the vectorial sum of the vertical and horizontal velocities.
The horizontal velocity is constant, since there is not any force acting in the horizontal axis. Thi is, the object, following the first Law of Newton (inertia law) tends to continue in uniform rectilinear movement (with zero acceleration).
The vertical velocity, this is the velocity at which the bullet falls toward the Earth, is influenced (accelerated) by the action of the gravity of the Earth. So, the vertical velocity is accelerated by the pull of the Earth.
Vertical and horizontal velocities are independent of each other, which means that the speed or the magnitude of the horizontal velocity does not affect the speed at which an object (the bullet) falls toward the Earth.
For the answer to the question above,
<span>Q = amount of heat (kJ) </span>
<span>cp = specific heat capacity (kJ/kg.K) = 4.187 kJ/kgK </span>
<span>m = mass (kg) </span>
<span>dT = temperature difference between hot and cold side (K). Note: dt in °C = dt in Kelvin </span>
<span>Q = 100kg * (4.187 kJ/kgK) * 15 K </span>
<span>Q = 6,280.5 KJ = 6,280,500 J = 1,501,075.5 cal</span>
We are given information:

If we apply Newton's second law we can calculate acceleration:
F = m * a
a = F / m
a = 25000 / 10000
a = 2.5 m/s^2
Now we can use this information to calculate change of speed.
a = v / t
v = a * t
v = 2.5 * 120
v = 300 m/s
Force is being applied in direction that is opposite to a direction in which space craft is moving. This means that final speed will be reduced.
v = 1200 - 300
v = 900 m/s
Formula for momentum is:
p = m * v
Initial momentum:
p = 10000 * 1200
p = 12 000 000
p = 12 *10^6 kg*m/s
Final momentum:
p = 10000 * 900
p = 9 000 000
p = 9 *10^6 kg*m/s