Answer:
The overall thermal efficiency is 30%.
Explanation:
Given;
Output power = 500 kWh
input energy per kg of coal = 6 MJ = 6 x 10⁶ J = 1.66667 kWh
1000 kg of coal will produce 1000 x 1.66667 kWh = 1666.67 kWh
Thus, total input power = 1666.67 kWh
Overall thermal efficiency = Total output power/Total input Power
Overall thermal efficiency = (500/1666.67) *100
Overall thermal efficiency = 0.29999 *100
Overall thermal efficiency = 30%
Therefore, the overall thermal efficiency is 30%.
Answer:
a) f₁ = 3.50 m
, b) f₂ = 0.84 m
Explanation:
For this exercise we must use the constructor equation
1 / f = 1 / p + 1 / q
where f is the focal length, p is the distance to the object and q is the distance to the image
a) the distance where the image should be placed is q = 3.50 m and the object is located at infinity p = ∞
1 / f₁ = 1 /∞ + 1 / 3.50
f₁ = 3.50 m
b) in this case the image is at q = -0.600 m and the object p = 0.350 m
1 / f₂ = 1 / 0.350 -1 / 0.600
the negative sign, is because the image is in front of the object
1 / f₂ = 1,1905
f₂ = 1 / 1,1905
f₂ = 0.84 m
What is NOT one of the three primary resources that families have to reach financial goals? It is c) education
Answer:
A. 39.2 m/s
B. 78.4 m
Explanation:
Data obtained from the question include:
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
A. Determination of the brick's velocity.
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Velocity (v) =?
v = gt
v = 4 × 9.8
v = 39.2 m/s
Thus, the brick's velocity after 4 s is 39.2 m/s
B. Determination of how far the brick fall in 4 s.
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Height (h) =?
h = ½gt²
h = ½ × 9.8 × 4²
h = 4.9 × 16
h = 78.4 m
Thus, the brick fall 78.4 m during the time.
Ok so we are given the radius of 7cm and time of 5 seconds.
From the data we got we can calculate speed, frequency, perimeter and area of the semicircle.
Let's start with perimeter.
We know that perimeter of circle is
so the perimeter of semicircle is
or simply 
So the perimeter is equal to:

So this is the length of a curve or let's say the distance.
Now let's look at the linear speed
where d is distance and t time.
We know the distance and we know the time.
So let's calculate it.

Hope this helps.
r3t40