Answer:
<em>The glider's new speed is 68.90 m/s</em>
Explanation:
<u>Principle Of Conservation Of Mechanical Energy</u>
The mechanical energy of a system is the sum of its kinetic and potential energy. When the only potential energy considered in the system is related to the height of an object, then it's called the gravitational potential energy. The kinetic energy of an object of mass m and speed v is

The gravitational potential energy when it's at a height h from the zero reference is

The total mechanical energy is


The principle of conservation of mechanical energy states the total energy is constant while no external force is applied to the system. One example of a non-conservative system happens when friction is considered since part of the energy is lost in its thermal manifestation.
The initial conditions of the problem state that our glider is glides at 416 meters with a speed of 45.2 m/s. The initial mechanical energy is

Operating in terms of m


Then we know the glider dives to 278 meters and we need to know their final speed, let's call it
. The final mechanical energy is

Operating and factoring

Both mechanical energies must be the same, so

Simplifying by m and rearranging

Computing

The glider's new speed is 68.90 m/s
Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
The answer is B. I don’t think I need to explain this,
Mean is average, Mode is the most common number, and Median is the middle number when you put the numbers is numerical order from least to greatest
Answer:
75 kgm/s
Explanation:
Impulse: This can be defined as the product of mass and change in velocity. The S.I unit is kgm/s.
From the question,
I = m(v-u)................... Equation 1
Where I = impulse, m = mass, v = final velocity, u = initial velocity.
Let the direction of the initial velocity be the positive direction.
Given: m = 5 kg, v = -10 m/s (bounce off), u = 5 m/s.
Substitute into equation 1
I = 5(-10-5)
I = 5(-15)
I = -75 kgm/s.
The negative sign tells that the impulse act in the same direction as the final velocity of the ball
Hence,
I = 75 kgm/s
The answer for this change in the magnitude of momentum is the same for both because momentum is always conserved so both vehicles have the identical change.
So for determining who has the greater change in kinetic energy, momentum (P) = mv so P^2 = m^2 v^2 P^2 / 2m = 1/2 m v^2 = energy So the weightier the mass the smaller the energy change for the same momentum change so in here, the car has a greater change in kinetic energy.