Answer:
Yes
Explanation:
p = momentum of photon
E = energy of photon
c = velocity of light
Units of p = kg m /s
Units of E = kg m^2 / s^2
Units of E / p = {kg m^2 / s^2} / {kg m /s} = m/s
It is the unit of speed, so by the division of energy to the momentum, we get the speed. yes it is correct.
Answer:
a=-4.2 m/s²
Explanation:
The horse riding so inital velocity is given finally the rider stops so the final velocity is zero.
initial velocity =Vi= 21 m/s
final velocity =Vf= 0 m/s
distance covered = S=52 m
By using 2nd equation of motion we can find the acceleration
2aS=Vf² -Vi²
a=(-441)/104
a=-4.2 m/s²
So the accceleration is 4.2 m/s².
Answer:
D) accelerate but will not spin.
Explanation:
On the off chance that there is no air resistance the object will accelerate yet won't turn, this is on the grounds that without air resistance same force is applied on each bit of the object. Force on each segment is coordinated descending i.e parallel force. So there is no force to deliver spin movement in it.
It will accelerate because of gravity
Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Answer:
The starting position of the runner.
Explanation:
When you look at the graph, you can see that the first point on the graph is twenty on the y-axis.
The runner starts at twenty, and ends at thirty.
Therefore, the runner starts at twenty on the y-axis, so it's the starting position of the runner.