Answer:
(I). The motional emf induced between the ends of the segment is
(II). The motional emf is zero.
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 0.080 T
Velocity of wire segment = 78 m/s
Component in x direction = 18 m/s
Component in y direction = 24 m/s
Component in z direction = 72 m/s
Length = 0.50 m
We need to calculate the motional emf induced between the ends of the segment
Using formula of emf

Put the value into he formula




(II). If the wire segment is parallel to the y-axis then the angle between B and v is zero.
We need to calculate the motional emf
Using formula of emf

Here, 


Hence, (I). The motional emf induced between the ends of the segment is
(II). The motional emf is zero.
Meter stick would not be as accurate,
Every time you placed it down and picked it back up you run the chance of losing 2-4 cm each time.
An example for ruining a biodiversity is fishing.
The two factors that have
contributed to increased fishing in deep ocean waters in recent years are the
human population growth and decreased fishing opportunities inshore. Increase
population growth increases the demand for food which also leads to increase in
fish demand. Because the fish demand is high, inshore fishing opportunities
decrease that is why deep ocean waters is the new venue for fishing. This may sound absurd but poaching for subsistence is likely to be less damaging to he biodiversity <span>of an area than poaching for profit. Because the people do not care anymore to the biodiversity that they interrupted just to get back more profit. They do not care what must be taken from it like getting bigger fishes and leaving the smaller ones behind to maintain productivity.</span>
Answer:
0.087976 Nm
Explanation:
The magnetic torque (τ) on a current-carrying loop in a magnetic field is given by;
τ = NIAB sinθ --------- (i)
Where;
N = number of turns of the loop
I = current in the loop
A = area of each of the turns
B = magnetic field
θ = angle the loop makes with the magnetic field
<em>From the question;</em>
N = 200
I = 4.0A
B = 0.70T
θ = 30°
A = π d² / 4 [d = diameter of the coil = 2.0cm = 0.02m]
A = π x 0.02² / 4 = 0.0003142m² [taking π = 3.142]
<em>Substitute these values into equation (i) as follows;</em>
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70 sin30°
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70 x 0.5
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70
τ = 0.087976 Nm
Therefore, the torque on the coil is 0.087976 Nm
the correct choices are
A. The partial pressure of each component above the liquid is given by Raoult's law
and
C. An ideal solution of two volatile liquids can exist over a range of pressures that are limited by the pressure for which only a trace of liquid remains, and the pressure for which only a trace of gas remains
in ideal solution , when two volatile liquids are mixed no energy change takes place in the energy of the solution.