Answer:
0.456033049
Explanation:
where N=mg hence
where m is mass of object, g is acceleration due to gravity whose value is taken as
,
is the coefficient of static friction and F is the applied force.
Making
the subject we obtain
and substituting m for 38 Kg, g for
and 170 N for F we obtain

Therefore, the coefficient of static friction is 0.456033049
Answer:
Hydraulic press is called an instrument for multiplication of force. Why? Because it uses Pascal's idea and principle: F=p*S. If we apply small force to small piston you will generate a pressure. According to Pascal's law pressure is the same everywhere in closed system so the same pressure will act on large piston on the other side too.
Explanation:
Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:
A. the internal energy stays the same
Explanation:
From the first law of thermodynamics, "energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to another.
Based on this first law of thermodynamic, the new internal energy of the gas is the same as the internal energy of the original system.
Therefore, when the partition separating the two halves of the box is removed and the system reaches equilibrium again, the internal energy stays the same.
Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.