The answer to the blank above is 20. The speed limit given provided that you cannot see the tracks for 400 ft in both directions is always 20 mph. Basically, this 20 mph is decided based upon the traffic laws in order to avoid road casualties. Since it is "uncontrolled railroad crossing", the minimum speed should be implemented to slow down for the purpose of traffic calming measures. Other than this, the 20 mph is also applicable in narrowing roads as well as speed humps.
Fnety = (FT)(sin 32°) – Fg
Or the answer B, I checked it.
Answer:
The answer is below
Explanation:
Given that:
mass (m) = 86 kg, distance (L) = 2.75 m, θ = 31°, force (F) = 595 N, initial velocity (
) = 2.4 m/s, g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
The net work can be gotten from the equation:

From the work-energy theorem equation, we can get her speed at the top of the ramp (
)
Hence:

Answer:
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Explanation:
we know that
rate of fission is given as

mass = 1.0 g
avogardo number = 6.02*10^23
molar mass of isotopes 235U =235
Putting all value to get rate of emission
rate of fission 
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Answer:
Yes, the capacitor's Q load varies inversely proportional to the distance between plates.
Explanation:
In the attached files you see the inverse relationship between capacity and distance between plates "d".
In the following formula we see its relationship with the "Q" load