To solve this problem it is necessary to use the given proportions of power and energy, as well as the energy conversion factor in Jules to Calories.
The power is defined as the amount of energy lost per second and whose unit is Watt. Therefore the energy loss rate given in seconds was


The rate of energy loss per day would then be,


That is to say that Energy in Jules per lost day is 5356800J
By definition we know that 
In this way the energy in Cal is,


The number of kilocalories (food calories) must be 1279.694 KCal
Answer : The process of changing a property of a wave to transmit information is called Modulation.
Explanation :
Modulation is the process of changing the property of wave to transmit information. This is done with the help of modulator.
In modulation, the message signal is superimposed on a high frequency signal. A sine wave ( usually high frequency ) is used as a high frequency carrier wave.
Modulation can be done in many ways like :
(1) Frequency modulation
(2) Amplitude modulation
(3) Pulse modulation
For the answer to the question above, this is the maximum displacement, the spring has only elastic potential energy.
spring is constant @ 5 N/m
maximum displacement = 2 cm = 0.02 m
elastic potential energy = 1/2 kx²
= 0.5 x 5 x 0.02²
So the answer would be
= 0.001 Joules
The velocity of projectile has 2 components, horizontal component vcosθ and vertical component vsinθ, where v is the velocity of projection and θ is the angle between +ve X-axis and projectile motion.
In case 1, θ = 90⁰
So horizontal component is vcos90 = 0
Vertical component at maximum height = 0
So velocity at maximum height = 0 m/s
In case 2, θ = 45⁰
So horizontal component is 141cos45 = 100m/s
Vertical component at maximum height = 0
So velocity at maximum height = 100 m/s
Answer:
<h2>0.056 W</h2>
Explanation:

From ohms law we know that
Given data
P1 = 0.5 Watt
P2 = ?
V1= 3 Volts
V2= 1 Volt
Thus we can solve for the power dissipated as follows


<em>The resistor will dissipate 0.056 Watt</em>