Answer: Part 1: Propellant Fraction (MR) = 8.76
Part 2: Propellant Fraction (MR) = 1.63
Explanation: The Ideal Rocket Equation is given by:
Δv = 
Where:
is relationship between exhaust velocity and specific impulse
is the porpellant fraction, also written as MR.
The relationship
is: 
To determine the fraction:
Δv = 

Knowing that change in velocity is Δv = 9.6km/s and
= 9.81m/s²
<u>Note:</u> Velocity and gravity have different measures, so to cancel them out, transform km in m by multiplying velocity by 10³.
<u />
<u>Part 1</u>: Isp = 450s

ln(MR) = 
ln (MR) = 2.17
MR = 
MR = 8.76
<u>Part 2:</u> Isp = 2000s

ln (MR) = 
ln (MR) = 0.49
MR = 
MR = 1.63
Answer:
v_avg = 2.9 cm/s
Explanation:
The average velocity of the object is the sum of the distance of all its trajectories divided the time:

x_all is the total distance traveled by the object. In this case you have that the object traveled in the first trajectory 165cm-15cm = 150cm, and in the second one, 165cm - 25cm = 140cm
Then, x_all = 150cm + 140cm = 290cm
The average velocity is, for t = 100s

hence, the average velocity of the object in the total trajectory traveled is 2.9 cm/s
we are given in the problem the following dimensions or specifications
B = 0.000055 T r = 0.25 m constant mu0 = 4*pi*10-7
The formula that is applicable from physics is
B = mu0*I/(2*pi*r) I = 2*B*pi*r/mu0 I = 68.75 Amperes
Answer:
- The total distance traveled is 28 inches.
- The displacement is 2 inches to the east.
Explanation:
Lets put a frame of reference in the problem. Starting the frame of reference at the point with the 0-inch mark, and making the unit vector
pointing in the west direction, the ant start at position

Then, moves to

so, the distance traveled here is



after this, the ant travels to

so, the distance traveled here is



The total distance traveled will be:

The displacement is the final position vector minus the initial position vector:



This is 2 inches to the east.
Answer:
60.8 cm²
Explanation:
The charge density, σ on the surface is σ = Q/A where q = charge = 87.6 pC = 87.6 × 10⁻¹² C and A = area = 65.2 cm² = 65.2 × 10⁻⁴ m².
σ = Q/A = 87.6 × 10⁻¹² C/65.2 × 10⁻⁴ m² = 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
Now, the charge through the Gaussian surface is q = σA' where A' is the charge in the Gaussian surface.
Since the flux, Ф = 9.20 Nm²/C and Ф = q/ε₀ for a closed Gaussian surface
So, q = ε₀Ф = σA'
ε₀Ф = σA'
making A' the area of the Gaussian surface the subject of the formula, we have
A' = ε₀Ф/σ
A' = 8.854 × 10⁻¹² F/m × 9.20 Nm²/C ÷ 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
A' = 81.4568/1.34 × 10⁻⁴ m²
A' = 60.79 × 10⁻⁴ m²
A' ≅ 60.8 cm²