Answer:bowling ball has greater kinetic energy
Explanation:
Kinetic energy of bowling ball:
mass=m=5kg
Velocity=v=6m/s
Kinetic energy =ke
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 5 x 6 x 6
Ke=90J
Kinetic energy of ship:
mass=m=120000kg
velocity=v=0.02m/s
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 120000 x 0.02 x 0.02
Ke=24J
The statement that can be used to answer this question is:
"If the cylinder is brought higher then, its temperature when brought down becomes higher because a greater amount of potential energy is converted to thermal energy."
The potential energy is converted to thermal energy when the object is released the velocity becomes higher because of the acceleration due to gravity.
Answer:
Explanation:
Let v be the linear velocity , ω be the angular velocity and I be the moment of inertia of the the puck.
Kinetic energy ( linear ) = 1/2 mv²
Rotational kinetic energy = 1/2 I ω²
I = 1/2 m r² ( m and r be the mass and radius of the puck )
Rotational kinetic energy = 1/2 x1/2 m r² ω²
= 1/4 m v² ( v = r ω )
Total energy
= Kinetic energy ( linear ) + Rotational kinetic energy
= 1/2 mv² + 1/4 m v²
= 3/4 mv²
rotational K E / Total K E = 1/4 m v² / 3/4 mv²
= 1 /3
So 1 /3 rd of total energy is rotational K E.
Decomposing the vector b on the x-axis and the y-axis, we get a rectangle triangle where the two sides are bx (x-axis) and by (y-axis), and b is the hypothenuse.
The component in x, bx, is equal to the product between the hypothenuse and the cosine of the angle between b and the x-axis, which is

:
Two Factors That Affect How Much Gravity Is on an Object. Gravity is the force that gives weight to objects and causes them to fall to the ground when dropped. Two major factors, mass and distance, affect the strength of gravitational force on an object.