W = 1/2k*x^2.
k = spring constant = 2500 n/m.
x = distance = 4 cm = 0.04m (convert to same units).
W = 1/2(2500)(0.04)^2 = 2J.
Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east
W=Fd. Force is not given so we solve for it. F=ma, m=5kg, a=2m/s^2, F=10N. Distance is not given so we solve for it, x=.5a(t^2)=.5(2)(7x7)=49m. F=10N, d=49m, W=490J.
Answer:
A) x _electron = 0.66 10² m
, B) x _Eart = 1.13 10² m
, C) d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Explanation:
A) Let's use a ball for the nucleus, the electron is at a farther distance the sphere for the electron must be at a distance of
Let's use proportions rule
x_ electron = 0.529 10⁻¹⁰ /1.2 10⁻¹⁵ 1.5
x _electron = 0.66 10⁵ mm = 0.66 10² m
B) the radii of the Earth and the sun are
= 6.37 10⁶ m
tex]R_{Sum}[/tex] = 6.96 10⁸ m
Distance = 1.5 10¹¹ m
x_Earth = 1.5 10¹¹ / 6.96 10⁸ 1.5
x _Eart = 1.13 10² m
C) The radius of a sphere that represents the earth, if the sphere that represents the sun is 1.5 mm, let's use another rule of proportions
d_sphere = 1.5 / 6.96 10⁸ 6.37 10⁶
d_sphere = 1.37 10⁻² mm
The job that the fan is designed and built to do is to convert the electrical energy it uses into the kinetic (motion) energy of moving air.
I can't really guarantee that it accomplishes that with MOST of the electrical energy it uses, because I don't know how efficient your fan is. For example, if it's a really old fan, and one blade has the end broken off, and a lot of dust and mosquitoes have gotten into the motor, and it shakes and vibrates and makes a lot of noise when it's running, then it's converting a lot of the electrical energy into thermal energy (it gets hot when it runs) and some into sound energy too.
If you can live without the word "most" in the question, then we can assume that the fan is well designed and running like a top, and the answer is definitely choice-B .