Answer:
label A= radio waves, label C= infrared, Label D= visible Light, Label G= gamma rays.
Explanation:
hope it helped??
can i have a thanks, a 5 star, and a brainliest please
can we be friends
Time=speed/acceleration
Gravitaional Acceleration=9.8 m/s^2
Speed=24.5 m/s
Time=24.5/9.8=2.5 s
Answer:
t=37 mins -> 2220sec
We want "T" which is the pendulum time constant
Using this equation
.5A=Ae^(-t/T)
The .5A is half the amplitude
Take ln of both sides to get ride of Ae
=ln(.5)=-2220/T
Now rearrange to = T
T=-2220/ln(.5) = 3202.78sec / 60 secs = 53.38 mins -> first part of the answer.
The second part is really easy. It took 37 mins to decay half way. meaning to decay another half of 50% which equals 25% it will take an additional 37 mins!
Answer: the speed at which it falls toward the Earth.
Explanation:
A bullet travelling across Earth's surface with some horizontal velocity is classical example of projectile motion.
Projectile motion is an idealization of the motion under the action of gravity neglecting the influence of the air (no drag force nor friction).
This kind of motion is the result of two independent motions: vertical motion and horizontal motion.
The observed net velocity is the vectorial sum of the vertical and horizontal velocities.
The horizontal velocity is constant, since there is not any force acting in the horizontal axis. Thi is, the object, following the first Law of Newton (inertia law) tends to continue in uniform rectilinear movement (with zero acceleration).
The vertical velocity, this is the velocity at which the bullet falls toward the Earth, is influenced (accelerated) by the action of the gravity of the Earth. So, the vertical velocity is accelerated by the pull of the Earth.
Vertical and horizontal velocities are independent of each other, which means that the speed or the magnitude of the horizontal velocity does not affect the speed at which an object (the bullet) falls toward the Earth.
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis