Answer:
B i think is the answer
Explanation:
i feel like it is B because if you put them together and the answer is 1.5 so it is B
Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.
Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
The relationship between the frequency and wavelength of a wave is given by the equation:
v=λf, where v is the velocity of the wave, λ is the wavelength and f is the frequency.
If we divide the equation by f we get:
λ=v/f
From here we see that the wavelength and frequency are inversely proportional. So as the frequency increases the wavelength decreases.
So the second statement is true: As the frequency of a wave increases, the shorter the wavelength is.