Answer:
We are given x= bt +ct²
So
A. bxt= m
Because m/s*s= m
So b= m/s and c= m/s²
B.
x= bt-ct²
So at x=0 t=0
x=0 t= 2
We have
bt = ct² so t = b/c at x= 0
So b-2ct= 0
B. To find velocity we use
dx / dt = b - 2 Ct
C. At rest wen V= 0
We have t= b/2c
D. To find acceleration we use
dv / dt = - 2C
What i got was
speed of impact that is 44.27 m/s
or 159.38 km/h
time until impact is 4.525
and last is the Energy at impact which I calauated outcome was 73500.00 joules
The Second Law of Thermodynamics states that the state of entropy of the entire universe, as an isolated system, will always increase over time.
Take that as you will
Answer:
The correct prediction will be:
The temperature of the surface of the ball bearing when rubbed over glass will be the least.
The incorrect prediction:
The tennis ball over the linoleum floor will have no friction, as the temperatures will not change.
Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave