Shelley gives her little sister a 5-meter head start in a bike race. The race ends 15 meters east from where Shelley started. If
her little sister completes the race in 5 seconds, what is her sister’s average velocity? (Round your answer to the nearest whole number.)
2 answers:
2 m/s on e 2020 is the answer x..x
You might be interested in
Answer:
there will be a heat flow from water to the metal ball...
Look on this website http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/phyopt/sinslit.html
Answer:
The simplified expression is 
Explanation:
From the question we are told that

So simplifying we have


Thus the simplified formula is 
Answer:
6.174N or roughly 6.2N
Explanation:
630g=0.63kg
F=m*g=0.63*9.8=6.174N
Sound waves (m)
water waves (m)
radio waves (e)
ultraviolet (e)
waves in a wheat field (m)