Answer:
Force constant, k = 653.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Weight of the bag of oranges on a scale, W = 22.3 N
Let m is the mass of the bag of oranges,


m = 2.27 kg
Frequency of the oscillation of the scale, f = 2.7 Hz
We need to find the force constant (spring constant) of the spring of the scale. We know that the formula of the frequency of oscillation of the spring is given by :



k = 653.3 N/m
So, the force constant of the spring of the scale is 653.3 N/m. Hence, this is the required solution.
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

Is halved. A 6Ω resistor connected to a voltage source which voltage is decreased from 12V to 6V the current passing through the resistor is halved.
The key to solve this problem is applying Ohm's Law V = R I, clearing I from the equation, we obtain I = V/R. Then, the current is directly proportional to the voltage and inversely proportional to the resistance.
V = 12V and R = 6Ω
I = 12V/6Ω = 2A
V = 6V and R = 6Ω
V = 6V/6Ω = 1A
As we can see the current is halved if the voltage descreased from 12V to 6V
Answer:
a) r=4.24cm d=1 cm
b) 
Explanation:
The capacitance depends only of the geometry of the capacitor so to design in this case knowing the Voltage and the electric field


The distance must be the separation the r distance can be find also using

But now don't know the charge these plates can hold yet so
a).
d=0.01m



b).

