First, let's determine the gravitational force of the Earth exerted on you. Suppose your weight is about 60 kg.
F = Gm₁m₂/d²
where
m₁ = 5.972×10²⁴ kg (mass of earth)
m₂ = 60 kg
d = 6,371,000 m (radius of Earth)
G = 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(5.972×10²⁴ kg)/(6,371,000 m )²
F = 589.18 N
Next, we find the gravitational force exerted by the Sun by replacing,
m₁ = 1.989 × 10³⁰<span> kg
Distance between centers of sun and earth = 149.6</span>×10⁹ m
Thus,
d = 149.6×10⁹ m - 6,371,000 m = 1.496×10¹¹ m
Thus,
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(1.989 × 10³⁰ kg)/(1.496×10¹¹ m)²
F = 0.356 N
Ratio = 0.356 N/589.18 N
<em>Ratio = 6.04</em>
Answer:
1 ) Electrons are less massive than than atomic nuclei.
Explanation:
A positively charged body tends to attract negatively charged particle and repel positively charged particle. Neutral body consists of atoms which contain both positively charged particles ( electrons ) and negatively charged particles ( protons ). Electrons are small and light in weight . Both electrons and protons experience equal and opposite force by an external charged body but shift in electron is more because of their being comparatively lighter. So the body gets polarized due to uneven distribution of charge. This results into body getting attracted through the process of induction.
Answer: a) The Answer to the question is option a) None of it.
Explanation:
The reason is because according to the law of conservation of energy Energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to the other. Therefore none of the kinetic energy was dissipated, rather it was transformed to another form of energy.
Answer:
True, True, False, False, False, False.
Explanation:
The refraction index of a material is given by the formula n=c/v, where c is the speed of light in vacuum and v the speed of light in the material. If a ray of light crosses a boundary between two transparent materials and the medium the ray enters has a larger index of refraction it means that in this new medium the speed of light is smaller than on the other one, and then its wavelength is also reduced since f must remain the same (and
), otherwise there is a discontinuity on number of vibrations per second, which cannot happen. So we know that:
1) The wavelength of the light decreases as it enters into the medium with the greater index of refraction. True.
2) The frequency of the light remains constant as it transitions between materials. True.
3) The speed of the light remains constant as it transitions between materials. False.
4) The speed of the light increases as it enters the medium with the greater index of refraction. False.
5) The frequency of the light decreases as it enters into the medium with the greater index of refraction. False.
6) The wavelength of the light remains constant as it transitions between materials. False.