Answer: Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Explanation:
Given Radius = 2.0 x 106m
Period T = 7h 11m
Using the third law of kepler's equation which states that the square of the orbital period of any planet is proportional to the cube of the semi-major axis of its orbit.
This is represented by the equation
T^2 = ( 4π^2/GM) R^3
Where T is the period in seconds
T = (7h x 60m + 11m)(60 sec)
= 25860 sec
G represents the gravitational constant
= 6.6 x 10^-11 N.m^2/kg^2 and M is the mass of the planet
Making M the subject of the formula,
M = (4π^2/G)*R^3/T^2
M = (4π^2/ 6.6 x10^-11)*(2×106m)^3(25860s)^2
Therefore Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Most likely the answer is b
Answer: a) The Answer to the question is option a) None of it.
Explanation:
The reason is because according to the law of conservation of energy Energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to the other. Therefore none of the kinetic energy was dissipated, rather it was transformed to another form of energy.
Answer:
Magnetic field at the center of the loop 
Explanation:
It is given that total length of wire is 2 m and number of circular loop is 5 turns.
Therefore ,

We know , magnetic field at the center of loop is given by :

Putting all values in above equation we get :

Hence , this is the required solution.