Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Answer:
Explanation:
The displacement is the distnce of the shopper from the starting point.
Sum of movement along the vertical = 40-20 = 20m
Movement along the horizontal (x direction) = 15.0m
Displacement will be gotten using the pythagoras theorem.
d = √20²+ 15²
d = √400+225
d = √625
d = 25.0m
Hence the shoppers total displacement is 25.0m
Answer:
Check the explanation
Explanation:
A) There are two important angles within the plastic: the angle immediately after the first refraction (the water/plastic interface) and the angle immediately before the second refraction (the plastic/air interface).
To find out how they relate, draw a picture with the path the light follows in the plastic and the normal to both surfaces.
Once you have labeled both angles, keep in mind that the surfaces are parallel, and thus their normal are parallel lines. An important theorem from geometry will give you the relationship between the angles.
Using Snell's Law, θa = asin[(nw/na)*sin(θw)]
B) D = l/tan(θw)
C) D = l/θw
D) d/D = na/nw
The answer for this change in the magnitude of momentum is the same for both because momentum is always conserved so both vehicles have the identical change.
So for determining who has the greater change in kinetic energy, momentum (P) = mv so P^2 = m^2 v^2 P^2 / 2m = 1/2 m v^2 = energy So the weightier the mass the smaller the energy change for the same momentum change so in here, the car has a greater change in kinetic energy.
Answer:

Explanation:
The momentum of the neutron before and after the decay is the same since there's no external force.

#The neutron is initially at rest, so after the decay:

#After decay, the proton has +ve direction with a velocity
while the electron moves in a negative direction with a velocity 
Therefore:

Let the energy released during the decay be Q:

Hence,Kp/Ktot is 5.444x10^(-4)