Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
Answer:
the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.
Explanation:
The law of conservation of energy establishes that the masses are not destroyed, they can only be transformed.
Therefore the mass of carbon in the reactants (CO2 and H2O) must be in the products (glucose and oxygen)
so the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.
Answer:
varn=n1+1ehvkT–1
Explanation:
This is Einstein's equation.
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>
Answer:
axial stress in the diagonal bar =36,000 psi
Explanation:
Assuming we have to find axial stress
Given:
width of steel bar: 1.25 in.
height of the steel bar: 3 in
Length of the diagonal member = 20ft
modulus of elasticity E= 30,000,000 psi
strain in the diagonal member ε = 0.001200 in/in
Therefore, axial stress in the diagonal bar σ = E×ε
= 30,000,000 psi× 0.001200 in/in =36,000 psi