Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
b) intervalul de timp t3 in care prin fata sa trece vagonul urmator
Sper că am ajutat!
Answer:
<h2>
The potential difference increases </h2>
Explanation:
from the relation 
where E= electric field (force per coulomb)
V= voltage
d= distance
Hence the voltage is going to be V= E×d.
Therefore this means that increasing the distance increases the voltage.
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
I think it might be heat energy. light transforms into heat energy