Answer:
h= 161.06 m
Explanation:
Given that
Speed of the sound ,C= 343 m/s
Total time ,t= 6.2 s
lets take the depth of the well = h
The time taken by stone before striking the water = t₁
we know that


The time taken by sound =t₂

The total time
t = t₁+ t₂


Now by solving the above equation we get
h= 161.06 m
Therefore the depth of the well will be 161.06 m.
Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
The displacement is the shortest distance between two points, which is 546.41. The displacement for both is 546.41 meters
Average velocity of X = (200 + 200 + 200) / 30
Average velocity of X = 20 m/s
Average velocity of Y = 546.41 / 30 = 18.2 m/s
We have energy E = hc/λ, where h is Planck's constant c is speed of light and λ is the wavelength.
So Energy , 
Energy of one mol = 
Energy of one mol of photons generated from this device = 225 kJ