Answer:
35mA
Explanation:
Hello!
To solve this problem we must use the following steps
1. Find the electrical resistance of the metal rod using the following equation

WHERE
α=
metal rod resistivity=2x10^-4 Ωm
l=leght=2m
A= Cross-sectional area

solving

2. Now we model the system as a circuit with parallel resistors, where we will call 1 the metal rod and 2 the man(see attached image)
3.we know that the sum of the currents in 1 and 2 must be equal to 5A, by the law of conservation of energy
I1+I2=5
4.as the voltage on both nodes is the same we can use ohm's law in resitance 1 and 2 (V=IR)
V1=V2
(0.14I1)=2000(i2)
solving for i1
I1=14285.7i2
5.Now we use the equation found in step 3
14285.7i2+i2=5

Solution for the problem is:
Total momentum before collision is always equal to total
momentum after collision. So note that:
Momentum of car A = 5000 x Xm/s
Momentum of car A + B = 15,000 x 2m/s
So combining the two, will give us the equation:
15,000/5,000 = 3
3 x 2 =6m/s
Complete question:
The classic Goodyear blimp is essentially a helium balloon— a big one, containing 5700 m³ of helium. If the envelope and gondola have a total mass of 4300 kg, what is the maximum cargo load when the blimp flies at a sea-level location? Assume an air temperature of 20°C.
Answer:
52.4 kN
Explanation:
The helium at 20°C has a density of 0.183 kg/m³, and the cargo load is the weight of the system, which consists of the envelope, the gondola, and the helium.
The helium mass is the volume multiplied by the density, thus:
mHe = 5700 * 0.183 = 1043.1 kg
The total mass is then 5343.1 kg. The weight is the mass multiplied by the gravity acceleration (9.8 m/s²), so:
W = 5343.1*9.8
W = 53362.38 N
W = 52.4 kN
Answer:
0.69 ohm
Explanation:
Heat generated per second, H = 50 cal/s
Potential difference, V = 12 V
Let R is the resistance of coil.
The formula for the heat is given by


R = 0.69 ohm
= Heat released to cold reservoir
= Heat released to hot reservoir
= maximum amount of work
= temperature of cold reservoir
= temperature of hot reservoir
we know that

eq-1
maximum work is given as
=
- 
using eq-1
=
- 