The number of significant digits of any measurement is determined by the instrument used for such measurement. For example, in this case, we have the height of a small child being measured. We can use a simple ruler for this, and we see that a ruler has ten divisions for 1 cm. This means that the ruler cannot measure beyond the size of 0.1 cm or 1 mm. Hence, when we report the height of the small child, we report it to one significant digit after the decimal place. As an example, if we measure a child's height to be 90 full cm divisions and 8 smaller divisions, we report it as 90.8 cm but not 90.83 or 90.86 cm.
If we are talking on the force being exerted by a segment of a rope of lenght R on the right on a point M which is being also pulled from the Left by a segment of rope R as shown in the figure attached. Then we invoke Newton's Third Law:
"Any force exerted by an object (in this case a segment of the rope) also suffers a equal and opposite force".
If we pick

whis is the tension exerted by the right segment then the left segment will also exert an equal and opposite force so we have that
Answer:
The amount of work that must be done to compress the gas 11 times less than its initial pressure is 909.091 J
Explanation:
The given variables are
Work done = 550 J
Volume change = V₂ - V₁ = -0.5V₁
Thus the product of pressure and volume change = work done by gas, thus
P × -0.5V₁ = 500 J
Hence -PV₁ = 1000 J
also P₁/V₁ = P₂/V₂ but V₂ = 0.5V₁ Therefore P₁/V₁ = P₂/0.5V₁ or P₁ = 2P₂
Also to compress the gas by a factor of 11 we have
P (V₂ - V₁) = P×(V₁/11 -V₁) = P(11V₁ - V₁)/11 = P×-10V₁/11 = -PV₁×10/11 = 1000 J ×10/11 = 909.091 J of work
I believe the answer is D. phase changes. The two level portions represents change of state that does not involve change in temperature (at a constant temperature). The first level represents a change of solid to liquid;p where the ice melts and becomes water by gaining the latent heat of fusion, while the other level represents a change of state from liquid to gas; the water changes to steam (water vapor) by gaining the latent heat of vaporization.
Answer:
Explanation:
The explanation is given in the attached document.