Answer:
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = (2975.2 - 1800) = 1175.2 m
Distance between where the projectile lands and ship B = (3188.8 - 3110) = 8.8 m
Explanation:
Given the velocity and angle of shot of the projectile, one can calculate the range and maximum height attained by the projectile.
H = (v₀² Sin²θ)/2g
v₀ = initial velocity of projectile = 2.50 × 10² m/s = 250 m/s
θ = 75°, g = 9.8 m/s²
H = 250² (Sin² 75)/(2 × 9.8) = 2975.2 m
Range of projectile
R = v₀² (sin2θ)/g
R = 250² (sin2×75)/9.8
R = 250² (sin 150)/9.8 = 3188.8 m
Height of mountain = 1.80 × 10³ = 1800 m
Maximum height of projectile = 2975.2 m
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = 2975.2 - 1800 = 1175.2 m
Distance of ship B from ship A = 2.5 × 10³ + 6.1 × 10² = 2500 + 610 = 3110 m
Range of projectile = 3188.8 m
Distance between where the projectile lands and ship B = 3188.8 - 3110 = 8.8 m
Answer:
126.99115 g
Explanation:
50 g at 90 cm
Stick balances at 61.3 cm
x = Distance of the third 0.6 kg mass
Meter stick hanging at 50 cm
Torque about the support point is given by (torque is conserved)

The mass of the meter stick is 126.99115 g
Answer:
Part a)
f = 1911.5 Hz
Part b)

Explanation:
Here the source and observer both are moving towards each other
so we know that the apparent frequency is given as

here we know that



now we will have


Part b)
Apparent wavelength is given by the formula

here we will have


Answer:
The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Explanation:
Given that,
Number of turns = 10
Diameter = 1.0 cm
Resistance = 0.50 Ω
Capacitor = 1.0μ F
Magnetic field = 1.0 mT
We need to calculate the flux
Using formula of flux

Put the value into the formula


We need to calculate the induced emf
Using formula of induced emf

Put the value into the formula

Put the value of emf from ohm's law





We know that,


We need to calculate the voltage across the capacitor
Using formula of charge


Put the value into the formula


Hence, The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Answer:
Momentum of 2nd ball is

direction is given as

Explanation:
As we know that there is no external force on the system of balls so momentum before and after collision will be conserved
So we have

now after collision momentum of two balls is must be same as initial
so we have


so we have


for other component we have


Momentum of 2nd ball is given as


direction is given as


