The mass of the object doesn't matter. The change in its momentum is equal to the impulse that changed it ... 15 N-sec.
Answer:
50000 N
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Force (F) =?
Next, we shall determine the acceleration of the bullet. This can be obtained as follow:
Initial velocity (u) = 0 m/s
Final velocity (v) = 400 m/s
Distance (s) = 0.080 m
Acceleration (a) =?
v² = u² + 2as
400² = 0 + (2 × a × 0.08)
160000 = 0 + 0.16a
160000 = 0.16a
Divide both side by 0.16
a = 160000 / 0.16
a = 1×10⁶ m/s²
Finally, we shall determine the force exerted by the bullet on the target. This can be obtained as follow:
Mass (m) of bullet = 0.050 kg
Acceleration (a) of bullet = 1×10⁶ m/s²
Force (F) =?
F = ma
F = 0.050 × 1×10⁶
F = 50000 N
Thus, the bullet exerted a force of 50000 N on the target.
Answer:
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Explanation:
Given info
ms = mass of the hockey stick
uis = 0 (initial speed of the hockey stick before the collision)
xis = D (initial position of center of mass of the hockey stick before the collision)
mp = mass of the puck
uip = v₀ (initial speed of the puck before the collision)
xip = 0 (initial position of center of mass of the puck before the collision)
If we apply
Ycm = (ms*xis + mp*xip) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D + mp*0) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D) / (ms + mp)
Now, we can apply the equation
L = m*v*R
where m = mp
v = v₀
R = Ycm
then we have
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Answer:
The Position of the object L = 0.172 m
Explanation:
The detailed explanation of the question is given in the attach document.
Answer:
V1 =8.1 m/s
Explanation:
height at highest point (h2) = 4.1 m
height at lowest point (h1) = 0.8 m
acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s^{2}
from conservation of energy, the total energy at the lowest point will be the same as the total energy at the highest point. therefore
mgh1 +
= mgh2 + 
where
- speed at highest point = V2
- speed at lowest point = V1
- mass of the girl and swing = m
- at the highest point, the speed is minimum (V1 = 0)
- at the lowest point the speed is maximum (V2 is the maximum speed)
- therefore the equation becomes mgh1 +
= mgh2
m(gh1 +
) = m(gh2)
gh1 +
= gh2
V1 = 
now we can substitute all required values into the equation above.
V1 = 
V1 = 
V1 =8.1 m/s