I will say it is B; the Inverse square law.
Ohms has to do with electricity and the other 2 just have to do with regular physics.
Period of a simple pendulum = 2π √(L/G)
(25 sec/15) = 2π √(L / 9.8 m/s²)
5/3 sec = 2π √(L/9.8 m/s²)
5 sec / 6π = √ (L/9.8 m/s²)
(5sec · √9.8m/s²) / 6π = √L
Square each side:
(25 s²) · (9.8 m/s²) / 36π² = L
L = (25 · 9.8) / (36 π²) meters
L = 0.69 meter
answer;
The hole in the center of the washer will expand
explanation;
<em>A flat metal washer is heated. As the washer's temperature increases, what happens to the hole in the center? A flat metal washer is heated. As the washer's temperature increases, what happens to the hole in the center? The hole in the center will remain the same size. Changes in the hole cannot be determined without know the composition of the metal. The hole in the center of the washer will expand. The hole in the center of the washer will contract.</em>
this is an example of area expansivity.
coefficient of area expansivity is change in area per area per degree rise in temperature
a=dA/(A*dt)
as the temperature rises , there will be volumetric and area expansivity on the body. volume also increases because of the intermolecular forces of attraction between the molecule is now getting apart.
Divide the flow rate (0.750 m³/s) by the cross-sectional area of each pipe:
diameter = 40 mm ==> area = <em>π</em> (0.04 m)² ≈ 0.00503 m²
diameter = 120 mm ==> area = <em>π</em> (0.12 m)² ≈ 0.0452 m²
Then the speed at the end of the 40 mm pipe is
(0.750 m³/s) / (0.00503 m²) ≈ 149.208 m/s ≈ 149 m/s
(0.750 m³/s) / (0.0452 m²) ≈ 16.579 m/s ≈ 16.6 m/s
The magnitude of the average force that the ball exerts against his glove is 600 N

<h3>Further explanation</h3>
Newton's second law of motion states that the resultant force applied to an object is directly proportional to the mass and acceleration of the object.

F = Force ( Newton )
m = Object's Mass ( kg )
a = Acceleration ( m )
Let us now tackle the problem !

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.15 kg
initial speed of ball = u = 40 m/s
final speed of ball = v = 0 m/s
distance = d = 20 cm = 0.2 m
<u>Asked:</u>
average force = F = ?
<u>Solution:</u>
<em>We will use </em><em>Newton's Law of Motion</em><em> to solve this problem as follows:</em>







<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics