Answer:
The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Explanation:
Given that,
Height = 5.00 cm
Pressure at top =594 Pa
Pressure at bottom = 1133 Pa
We need to calculate the change in pressure
Using formula of change in pressure

Where,
= Pressure at bottom
= Pressure at top
put the value into the formula


Using formula of pressure for density


Where,
= density
P = pressure
h = height
Put the value in to the formula


Hence, The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Ans: Beat Frequency = 1.97HzExplanation:
The fundamental frequency on a vibrating string is

<span> -- (A)</span>
<span>here, T=Tension in the string=56.7N,
L=Length of the string=0.66m,
m= mass = 8.3x10^-4kg/m * 0.66m = 5.48x10^-4kg </span>
Plug in the values in Equation (A)
<span>so </span>

<span> = 197.97Hz </span>
<span>the beat frequency is the difference between these two frequencies, therefore:
Beat frequency = 197.97 - 196.0 = 1.97Hz
-i</span>
Faster than. Hope this helps!!!
Answer:

Explanation:
<u>Free Fall Motion</u>
A free-falling object refers to an object that is falling under the sole influence of gravity. If the object is dropped from a certain height h, it moves downwards until it reaches ground level.
The speed vf of the object when a time t has passed is given by:

Where 
Similarly, the distance y the object has traveled is calculated as follows:

If we know the height h from which the object was dropped, we can solve the above equation for t:

The stadium is h=32 m high. A pair of glasses is dropped from the top and reaches the ground at a time:

The pen is dropped 2 seconds after the glasses. When the glasses hit the ground, the pen has been falling for:

Therefore, it has traveled down a distance:

Thus, the height of the pen is:
