#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
Answer:
Gravity
Explanation:
The answer is gravity because when the 3 masses were hung from the spring, gravity pulled the spring towards the ground.
We can first calculate the net force using the given information.
By Newton's second law, F(net) = ma:
F(net) = 25 * 4.3 = 107.5
We can now calculate the frictional force, f, which is working against the applied force, F(app) (this is why the net force is a bit lower):
f = F(net) - F(app) = 150 - 107.5 = 42.5 N
Now we can calculate the coefficient of friction, u, using the normal force, F(N):
f = uF(n) --> u = f/F(N)
u = 42.5/[25(9.8)]
u = 0.17
Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
<span>After entering the loop, it should use the correct list size and the loop will be affected if the remove call changes the size of the list.
If lst is an Arraylist the running time of removefirsthalf is O (n^2). So when the beginning is removed the next element will move forward.
If lst is a LinkedList which is a dynamic structure the running is O (n) for removefirsthalf</span>