Answer:
Total charge flow through the cooker is 21600 C
Explanation:
As we know that the current flow through the cooker is given by Ohm's law
here it is given as




now the charge flow through it is given as

total time is t = 8 hours


Answer:
The minimum speed of the box bottom of the incline so that it will reach the skier is 8.19 m/s.
Explanation:
It is given that,
Mass of the box, m = 2.2 kg
The box is inclined at an angle of 30 degrees
Vertical distance, d = 3.1 m
The coefficient of friction, 
Using the work energy theorem, the loss of kinetic energy is equal to the sum of gain in potential energy and the work done against friction.


W is the work done by the friction.







v = 8.19 m/s
So, the speed of the box is 8.19 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
the ice cube melted due to the absorption of heat from the surrounding of the ice, the has a heat capacity of zero so it turns it from its solid state to its liquid state which leads to the formation of the puddle
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
Answer:

Explanation:
For a charge moving perpendicularly to a magnetic field, the force experienced by the charge is given by:

where
q is the magnitude of the charge
v is the velocity
B is the magnetic field strength
In this problem,



So the force experienced by the electrons is
