Answer:
3349J/kgC
Explanation:
Questions like these are properly handled having this fact in mind;
Quantity of heat = mcΔ∅
m = mass of subatance
c = specific heat capacity
Δ∅ = change in temperature
m₁c₁(∅₂-∅₁) = m₂c₂(∅₁-∅₃)
m₁ = mass of block = 500g = 0.5kg
c₁ = specific heat capacity of unknown substance
∅₂ = block initial temperature = 50oC
∅₁ = equilibrium temperature of block and water after mix= 25oC
m₂= mass of water = 2kg
c₂ = specific heat capacity of water = 4186J/kg C
∅₃ = intial temperature of water = 20oC
0.5c₁(50-25) = 2 x 4186(25-20)
And we can find c₁ which is the unknown specific heat capacity
c₁ =
= 3348.8J/kg C≅ 3349J/kg C
Answer:
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Explanation:
Consider the motion along the horizontal direction
= velocity along the horizontal direction = 3.0 x 10⁶ m/s
t = time of travel
X = horizontal distance traveled = 11 cm = 0.11 m
Time of travel can be given as

inserting the values
t = 0.11/(3.0 x 10⁶)
t = 3.67 x 10⁻⁸ sec
Consider the motion along the vertical direction
Y = vertical distance traveled = 34 cm = 0.34 m
a = acceleration = ?
t = time of travel = 3.67 x 10⁻⁸ sec
= initial velocity along the vertical direction = 0 m/s
Using the kinematics equation
Y =
t + (0.5) a t²
0.34 = (0) (3.67 x 10⁻⁸) + (0.5) a (3.67 x 10⁻⁸)²
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Answer:
linear acceleration

angular acceleration

Explanation:
As we know that the force due to tension force is upwards while weight of the disc is downwards
so we will have

also we have

now we have


now we have


so we have
linear acceleration

angular acceleration

Motion map has the points spaced farther apart (because the car would go a
further distance in each second), and the velocity vectors (arrows) are longer, because the car is
moving faster. So 'with longer vectors' is the correct answer
Answer:
D) No, since kinetic energy is not conserved.
Explanation:
Since momentum is always conserved in all collision
so in Y direction we can say


Now similarly in X direction we will have


now final kinetic energy of both puck after collision is given as


initial kinetic energy of both pucks is given as


since KE is decreased here so it must be inelastic collision
D) No, since kinetic energy is not conserved.