Answer:
The distance is 11 m.
Explanation:
Given that,
Friction coefficient = 0.24
Time = 3.0 s
Initial velocity = 0
We need to calculate the acceleration
Using newton's second law
...(I)
Using formula of friction force
....(II)
Put the value of F in the equation (II) from equation (I)
....(III)

Put the value in the equation (III)


We need to calculate the distance,
Using equation of motion



Hence, The distance is 11 m.

P=25x10^6 andF=750.So plug in everything to solve for A. which is 3x10^-5m^2 OR 0.3mm^2
Answer:
0.69 ohm
Explanation:
Heat generated per second, H = 50 cal/s
Potential difference, V = 12 V
Let R is the resistance of coil.
The formula for the heat is given by


R = 0.69 ohm
Answer:
The magnitude of the acceleration of the box is 2 m/s².
Explanation:
Given:
Mass of the box,
kg
Force acting towards east,
N
Frictional force acting towards west,
N
Let the acceleration be
m/s².
Now, net force acting on the box towards east is given as:

From Newton's second law of motion,

Therefore, the magnitude of the acceleration of the box is 2 m/s².
Answer:
Explanation:
a )
one kg of coal gives energy of 27 x 10⁶ J
75 kg of coal gives energy of 27 x 10⁶ x 75 J
So rate which energy is coming out of coal per second
= 27 x 10⁶ x 75 J
= 2025 x 10⁶ J /s
2025 million watts .
b ) energy output = 800 million watts
efficiency = (800 / 2025) x 100
= 39.5 % .