Would presume the energy as kinetic energy.
E = (1/2)*mv²
But m = 0.05kg, velocity here = 0.70c, where c is the speed of light ≈ 3* 10⁸ m/s
Ke = (1/2)*mv² = 0.5*0.05*(0.7*<span>3* 10⁸)</span>² = 1.1025 * 10¹⁵ Joules
There is no exact match from the options.
Answer:

Explanation:
given data:
flow Q = 9 m^{3}/s
velocity = 8 m/s
density of air = 1.18 kg/m^{3}
minimum power required to supplied to the fan is equal to the POWER POTENTIAL of the kinetic energy and it is given as

here
is mass flow rate and given as


Putting all value to get minimum power


The heavy stone would produce waves with a higher amplitude, rather than the smaller stone, because since the stone is heaver its going to have a grater impact and displace more water to create a bigger wave.
Given that,
Distance in south-west direction = 250 km
Projected angle to east = 60°
East component = ?
since,
cos ∅ = base/hypotenuse
base= hyp * cos ∅
East component = 250 * cos 60°
East component = 125 km
Answer:
The distance is 11 m.
Explanation:
Given that,
Friction coefficient = 0.24
Time = 3.0 s
Initial velocity = 0
We need to calculate the acceleration
Using newton's second law
...(I)
Using formula of friction force
....(II)
Put the value of F in the equation (II) from equation (I)
....(III)

Put the value in the equation (III)


We need to calculate the distance,
Using equation of motion



Hence, The distance is 11 m.