I think the right answer is the first one. If she stops moving her Position does not change any more-and the Graph Shows that after 6 seconds she stays at the Position of 5 m. If she Went Back to the start point the Graph would have Developed Back to 0m(decreased).
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
You first us 1/2(mv^2) to solve for the potential energy and then put that in to PE=m*g*h and solve for hight
Answer: The reactions are controlled to regulate energy output
Explanation:
Nuclear energy is produced when either two nuclei fuse to produce larger nucleus or a bigger nuclei splits into two smaller nucleus.
Uranium easily splits to produce nuclear energy. The reactions are controlled and energy output can be regulated. Nuclear energy in abundant yet controlled amount is available. Nuclear energy is mostly used in steam turbines to produce electricity.
Answer:C
Explanation:
Mass energy of hydrogen fusing into helium