Answer: 2400V
Explanation:
This is a question on transformer. A transformer is a device used to step up or step down current and voltage. It consists of the primary windings and secondary windings. Each windings possesses both coil and amount of voltage across each coil.
The transformer formula is
Vs/Vp = Ns/Np
Where;
Vs is the voltage across the secondary coil
Vp is the voltage across the primary coil
Ns is the number of turn in the primary coil
Np is the number of turns in the primary coil.
According to the question,
Vs is unknown
Vp is 6000V
Ns is 20turns
Np is 50turns
Substituting the values in the formula given
Vs/6000 = 20/50
Vs = 6000×20/50
Vs = 2400V
Therefore the secondary voltage is 2400V
Answer:
The frequency is 
Explanation:
From the question we are told that
The third harmonic frequency of the tight guitar string is 
Let the original length be L
Then the length at which it is fingered is 0.7 L
Generally the fundamental is mathematically represented as

Now when it finger at 70% it original length is


Here v the velocity of sound
So

Also the fundamental frequency for the original length can also be represented as

substituting values


So

=> 
=> 
Answer:
59cm
Explanation:
angular velocity = 0.8 rad/s
linear velocity = angular velocity * radius
=0.8rad/s * 5m
= 4 m/s
wavelength = (V + U)/F
where,
V is the velocity of the wave
U is the velocity of the source
F is the frequency of the source.
wavelength = (350 m/s + 4 m/s ) / 600 Hz
Wavelength = 0.59m or 59 cm
Answer:
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Explanation:
we know that
rate of fission is given as

mass = 1.0 g
avogardo number = 6.02*10^23
molar mass of isotopes 235U =235
Putting all value to get rate of emission
rate of fission 
rate of fission =5.89*10^3 1\Year