Answer:
Fnet=7200 N
Explanation:
Fnet=mass x acceleration
mass= 1600kg acceleration=4.5m/s^2
<h2>Answer:</h2>
The refractive index is 1.66
<h2>Explanation:</h2>
The speed of light in a transparent medium is 0.6 times that of its speed in vacuum
.
Refractive index of medium = speed of light in vacuum / speed of light in medium
So
RI = 1/0.6 = 5/3 or 1.66
Answer:
Explanation:
To convert gram / centimeter³ to kg / m³
gram / centimeter³
= 10⁻³ kg / centimeter³
= 10⁻³ / (10⁻²)³ kg / m³
= 10⁻³ / 10⁻⁶ kg / m³
= 10⁻³⁺⁶ kg / m³
= 10³ kg / m³
So we shall have to multiply be 10³ with amount in gm / cm³ to convert it into kg/m³
2.33 gram / cm³
= 2.33 x 10³ kg / m³ .
<em>Answer</em>
Force = 170 N
<em>Explanation</em>
First find the distance (d) travelled by the bulldozer.
Sin 35 = 15/d
d = 15/(sin 35)
= 26.15m
Now;
work done = force × distance.
4500 J = force × 26.15
dividing both sides by 26.15,
Force = 4500/26.15
= 172.07 N
Answer to two significant figures = 170 N
Answer:
A. Stratosphere is said to be stable layer of the atmosphere when cool air sinks and warm air rises.Due to the fact that cool air has tendency to sink ,the air is not going fluctuating up and down in the stratosphere. This means that the air remains stationary or particles remains there for a very long duration.
B. If the lifted index is negative then the parcel temperature is warmer than the actual temperature. In addition, the parcel that is less warm than the surrounding will be less dense and will rise.
C. The water vapor come from different kinds of fronts; gust fronts from existing storms as their downdraft hits the surface, spreads and lifts air in front, upper air disturbances and surface heating by solar radiation making an unbalanced vertical profile .
D. the threshold used by storm chasers to assess if the dew point temperature is high enough to produce large thunderstorms is moisture ,the surface dew point needs to be 55 degrees fahrenheit or greater for a surface based thunderstorm to occur.
E. Wind shear is the change in wind direction or speed with height in an atmosphere.
Explanation: