Answer:
Power, P = 924.15 watts
Explanation:
Given that,
Length of the ramp, l = 12 m
Mass of the person, m = 55.8 kg
Angle between the inclined plane and the horizontal, 
Time, t = 3 s
Let h is the height of the hill from the horizontal,


h = 5.07 m
Let P is the power output necessary for a person to run up long hill side as :



P = 924.15 watts
So, the minimum average power output necessary for a person to run up is 924.15 watts. Hence, this is the required solution.
<h3><u>Answer;</u></h3>
<em>Work = 125 joules </em>
<h3><u>Explanation and solution</u>;</h3>
- Work is the product of force and the distance covered. Therefore, Work = force × distance.
- Work is measured in joules.
- Work is also a change in energy, such that work is done when energy changes, so when kinetic energy, or potential energy changes the there is work being done.
Thus; kinetic energy = work done
Kinetic energy = 1/2mv²
= 1/2 × 10× 5²
= 5 × 25
= 125 joules
Hence, work done is 125 joules.
I made the drawing in the attached file.
I included two figures.
The upper figure shows the effect of:
- multiplying vector A times 1.5.
It is drawn in red with dotted line.
- multiplying vector B times - 3 .
It is drawn in purple with dotted line.
In the lower figure you have the resultant vector: C = 1.5A - 3B.
The method is that you translate the tail of the vector -3B unitl the point of the vector 1,5A, preserving the angles.
Then you draw the arrow that joins the tail of 1,5A with the point of -3B after translation.
The resultant arrow is the vector C and it is drawn in black dotted line.
Complete Question
In an action movie, the villain is rescued from the ocean by grabbing onto the ladder hanging from a helicopter. He is so intent on gripping the ladder that he lets go of his briefcase of counterfeit money when he is 130 m above the water. If the briefcase hits the water 6.0 s later, what was the speed at which the helicopter was ascending?
Answer:
The speed of the helicopter is 
Explanation:
From the question we are told that
The height at which he let go of the brief case is h = 130 m
The time taken before the the brief case hits the water is t = 6 s
Generally the initial speed of the briefcase (Which also the speed of the helicopter )before the man let go of it is mathematically evaluated using kinematic equation as
Here s is the distance covered by the bag at sea level which is zero
=>
=> 
=> 
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec