Answer:
120V
Explanation:
Given parameters:
Current = 6A
Resistance = 20Ω
Unknown:
Voltage = ?
Solution:
According to ohms law;
V = IR
Where V is the voltage
I is the current
R is the resistance
Now, insert the parameters and solve;
V = 6 x 20 = 120V
Answer:
Consider the diagram. We are effectively being asked to prove that $\alpha=i_1$, for any value of $i_1$. Now, from trigonometry,
Explanation:
Answer:
8, 8 W
Explanation:
The useful power of 1 Light Emitting Diode is

Total power required is 1.6 W
Number of Light Emitting Diodes would be

The number of Light Emitting Diodes is 8.
Power would be

The power that is required to run the Light Emitting Diodes is 8 W
Answer:
455165.278 m
Explanation:
P = Power = 3.7 W
v = Velocity = 10.7 m/s
Amount of fat = 4 g
1 gram of fat provides about 9.40 (food) Calories
Energy given by 4 g of fat

Time required to burn the fat

Distance traveled by the bird

The bird will fly 455165.278 m
Acceleration, a = (v - u)/t
where v is the final velocity, u is the initial velocity, and t is the time.
This formula on a velocity time graph represents the slope of the graph.