Fortunately, 'force' is a vector. So if you know the strength and direction
of each force, you can easily addum up and find the 'resultant' (net) force.
When we talk in vectors, one newton forward is the negative of
one newton backward. Hold that thought, while I slog through
the complete solution of the problem.
(100 N forward) plus (50 N backward)
= (100 N forward) minus (50 N forward)
= 50 N forward .
That's it.
Is there any part of the solution that's not clear ?
Answer:
from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
Explanation:
This can be explained on the basis of conservation of angular momentum.
This means the initial and the final angular velocity is conserved. Consider initial position (1)in the pike and final position in the be truck position. So there inertia's will also be different.
⇒

also,


since, 

therefore,

So, from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
Answer:
d) 12 V
Explanation:
Due to the symmetry of the problem, the potential (relative to infinity) at the midpoint of the square, is the same for all charges, provided they be of the same magnitude and sign, and be located at one of the corners of the square.
We can apply the superposition principle (as the potential is linear with the charge) and calculating the total potential due to the 4 charges, just adding the potential due to any of them:
V = V(Q₁) + V(Q₂) +V(Q₃) + V(Q₄) = 4* 3.0 V = 12. 0 V
Answer:
= 7.02 ° C
Explanation:
The liquid water gives heat to melt the ice (Q₁) maintaining the temperature of 0 ° C and then the two waters are equilibrated to a final temperature.
Let's start by calculating the heat needed to melt the ice
Q₁ = m L
Q₁ = 0.090 3.33 10⁵
Q₁ = 2997 10⁴ J
This is the heat needed to melt all the ice
Now let's calculate at what temperature the water reaches when it releases this heat
Q = M
(T₀ -
)
Q₁ = Q
= T₀ - Q₁ / M 
= 20.0 - 2997 104 / (0.600 4186)
= 20.0 - 11.93
= 8.07 ° C
This is the temperature of the water when all the ice is melted
Now the two bodies of water exchange heat until they reach an equilibrium temperature
Temperatures are
Water of greater mass T₀₂ = 8.07ºC
Melted ice T₀₁ = 0ºC
M
(T₀₂ -
) = m
(
- T₀₁)
M T₀₂ + m T₀₁ = m
+ M 
= (M T₀₂ + 0) / (m + M)
= M / (m + M) T₀₂
let's calculate
= 0.600 / (0.600 + 0.090) 8.07
= 7.02 ° C