Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
The period of the second pendulum is 0.9 s
Explanation:
The period of a simple pendulum is given by the equation

where
L is the length of the pendulum
g is the acceleration of gravity at the location of the pendulum
For the first pendulum, we have
L = 0.64 m
T = 1.2 s
Therefore we can find the value of g at that location:

Now we can find the period of the second pendulum at the same location, which is given by

where we have
L = 0.36 m (length of the second pendulum)

Substituting,

#LearnwithBrainly
B. velocity at position x, velocity at position x=0, position x, and the original position
In the equation
=
+2 a x (x - x₀)
= velocity at position "x"
= velocity at position "x = 0 "
x = final position
= initial position of the object at the start of the motion
Answer:
-20v
Explanation:
Data provided in the question as per the given situation
L = 45 mH
f = 250 Hz
V_o = 20V
Based on the above information, let us assume voltage across inductor be V at t
So,

t = 2 ms
Now
The voltage at time t = 2.0 ms is


= -20 volt
= -20v
We simply solved the above equation so that the correct voltage could come
Answer:
a) R `= 3.5 ohms
b) energy decipated = 560J
Explanation:
V = I . R
R = V / I
R `= 70 / 20
R `= 3.5 ohms
2)energy decipated = 1/2ij²
energy decipated = 1/2 x 2.8 x (20)²
energy decipated = 560J